Filozófia Tanszék bemutatkozása

 Filozófia Tanszék bemutatkozása

A Filozófia Tanszék 1992-ben jött létre, az oktatói létszám jelenleg hat fő. Fő feladatunk az értelmiségképző modulban alapvető szerepet játszó filozófiai kurzusok tartása a tantervi hálónak megfelelően a Bölcsészettudományi és Művészeti Főiskolai Kar, ill. a Természettudományi Kar, valamint a Gazdaság és Társadalomtudományi Kar szakjain. Feladatunk továbbá a tanszék által hirdetett speciálkollégiumok vezetése a III. évfolyamon, valamint a tanítóképzésben az "ember és társadalom" műveltségi terület integrátoraként az oktatott tárgyak nagy részének koordinálása és oktatása (logika, esztétika, etika, vallástörténet-vallásfilozófia, néprajz, gyermekfilozófia).

Az utóbbi években növekvő mértékben veszünk részt az ének-zene, a rajz-vizuális kommunikáció, valamint a szociálpedagógus szakos szakképzésben is. Tervezzük a közoktatásban bevezetendő etika oktatás szükségleteinek biztosítását, és az erkölcstan tanár szakképzés beindítását tanártovábbképzés keretében.

A tanszék több éve sikeresen együttműködik a Debreceni Egyetem Filozófia Tanszékével, a Miskolci Egyetemmel. Nem intézményi szinten, de személyes kapcsolatok formájában együttműködik a Münsteri Vilmos Egyetemmel (Németország) és az Innsbrucki Egyetemmel (Ausztria).

Szakmai profilunk a következő területeket érinti: fenomenológia, hermeneutika, ökológiai etika; kutatásaink kiterjednek a különböző filozófiai kultúrák kapcsolódási pontjainak kérdéskörére (orosz-német és francia-német filozófia párbeszéde), másrészt a képzőművészet- és a zeneesztétika újabb fejleményeire. Mindezekhez kapcsolódik filozófiai szakfordítói tevékenységünk is.